Mööbli hooldusjuhend

MÖÖBLI HOIDMIS-, HOOLDUS- JA KASUTAMISJUHEND

Mööbli valmistamisel on kasutatud vastupidavaid ja lihtsalt hooldatavaid materjale. Mööbli puhastamisel tuleb vältida abrasiivkomponente ja lahusteid sisaldavaid puhastusvahendeid.

Karkassidetailide, külgede, põhjade, lagede, riiulite ja soklite ning mitmete uste pinnamaterjaliks on melamiin. Taustad on kas värvitud või kaetud melamiiniga. Karkassiosad puhastatakse veel lahustuvate puhastusainetega. Neutraalne nõudepesuvahend (pH6-8) või nõrgalt leeliseline puhastusvahend (pH8-10) doseeritakse vette ja pesulahuses niisutatud puhastusrätikuga puhastatakse mööbel. Raskelt eemaldatavad plekid võib eemaldada majapidamispiiritusega niisutatud puhastusrätikuga kergelt pühkides. Leeliselise puhastusvahendiga töödeldud pinnad tuleb üle loputada puhtas vees niisutatud rätikuga.

Värvitud ja lakitud mööbli uksed puhastatakse nagu karkassi detailidki nõudepesuvahendi lahuses (pH6-8) niisutatud puhastusrätikuga.

Laminaadiga kaetud uste puhastamiseks on sobivad neutraalsed (pH6-8) ja nõrgalt leeliselised (pH8-10) puhastusvahendid. Leeliselise puhastusvahendiga töödeldud pinnad tuleb üle loputada puhtas vees niisutatud rätikuga.

Kõrgsurvelaminaadist tööpinnad kannatavad välja ka tugevat mehhaanilist kulutust, valgust ja enamuse kodumajapidamises kasutatavaid puhastusvahendeid, nõrkade hapete toimet ning kõrget temperatuuri, lühiajaliselt kuni +180 kraadi. Tööpinnad puhastatakse nagu muud mööbli pinnad, kuid, kui plekk on raskelt eemaldatav, võib selle kõrvaldada majapidamispiirituses, atsetoonis või lahustis niisutatud puhastusrätikuga pühkides – mitte hõõruda! Neid aineid ei tohi siiski kasutada tööpinna serva puhastamiseks, mis on kaetud PVC – , ABS – või puitliistuga. Lakitud puiduserv tuleb alati hoida kuivana. Kui tööpinna sisse paigaldatakse valamu, tuleb tingimata takistada niiskuse pääs tööpinna sisse, kasutades selleks näiteks silikooni. Silikooni tuleb kasutada ka tööpinna nurgaühendustes ning taga- ja külgseinte liitumiskohtades.

Mööbli pindadele pritsinud vesi tuleb koheselt kuivatada. Lakitud, värvitud ning õliga immutatud uste pinnad tuleb alati hoida kuivana. Alati tuleb hoidakuivana ja pühkida iga päev nõudekapi külgede ja uste alumised servad ning valamukapi ülemised ja alumised servad.

Plastikust käepidemed, epoksüüdvärviga kaetud metallkäepidemed ning lakitud puitkäepidemed puhastatakse nagu mööbli pindu. Puidust käepidemed tuleb tingimata hoida kuivana, et lakitud pind säilitaks hea väljanägemise.

Puuspooniga kaetud lõikelaudu ei tohi pesta suure hulga veega, sest spoon võib alusplaadi küljestlahti tulla. Õigeteks puhastusvahenditeks on puhas rätik ja puukaabits.

Laegaskappide laekad on kas metallistpuitlaastplaadist põhjaga või pinnatud mööbliplaadist värvitud puitkiudplaadist põhjaga. Laekaid puhastatakse vees lahustuva puhastusainega. Laekaid ei tohi puhastada liiga märja puhastuslapiga.

Nõudekuivatusrestid, pesulaekad, restikorvid, kastrulikorvide põhjad ja servad, nurgakappide karusellid ja jäätmevagonetid puhastatakse neutraalse puhastusvahendiga ja puhastusrätiga. Vältimaks staatilise elektri moodustumist võib pindu töödelda antistaatilise vahendiga.

Klaasuste puhastamiseks on kõige parem kasutada akanapesuvahendit ja aknapesuks kasutatavat puhastusrätikut.

Laegaste ja korvlaegaste liugpinnad on metallist valmistatud, epoksüüdvärviga kaetud rullikutega rööpad. Kui on vajadus parandada laegaste asendit, on see lihtsalt teostatav laegaste esiosas olevate kinnituskruvide reguleerimise teel. Peale selle on rööbastes ovaalsed avad kõrguse reguleerimiseks. Laegaste libisemise hõlbustamiseks võib rullikuid määrida vedela silikooniga.